Europa League: Σεβίλλη και Σαχτάρ συμπλήρωσαν την τετράδα (αποτελέσματα,πρόγραμμα, highlights)

Η Σεβίλλη με τέρμα του Οκάμπος στο 88’ «σκότωσε» τη Γουλβς και πέρασε στα ημιτελικά του Europa League. Στους «4» και η Σαχτάρ που συνέτριψε με 4-1 τη Βασιλεία.

Europa League: Σεβίλλη και Σαχτάρ συμπλήρωσαν την τετράδα (αποτελέσματα,πρόγραμμα,  highlights)

Σεβίλλη και Σαχτάρ συμπλήρωσαν την τετράδα του Europa League. Οι Ισπανοί θα παίξουν με τη Μάντσεστερ Γ. και οι Ουκρανοί με την Ίντερ.

Η Γουλβς είχε στο ξεκίνημα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με το πέναλτι του Ραούλ Χιμένες. Ο Μεξικανός πλάσαρε αλλά ο Μπόνο είπε όχι με τον φορ της Γουλβς να χάνει το πρώτο πέναλτι στη φετινή αγωνιστική περίοδο (12').

Το πέναλτι το κέρδισε ο Τραορέ, ο οποίος πήρε τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και ανατράπηκε από τον Ντιέγκο Κάρλος.

Η συνέχεια ανήκε στους Ισπανούς, οι οποίοι ήταν καλύτεροι, κυκλοφόρησαν τη μπάλα αλλά με δυσκολία έφταναν στην αντίπαλη εστία. Η Γουλβς έψαχνε την αντεπίθεση χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικά, η Σεβίλλη πήρε τη νίκη πρόκριση με κεφαλιά του Οκάμπος μετά τη σέντρα του Έβερ Μπανένγκα στο 88ο λεπτό (1-0).

Στο άλλον προημιτελικό, οι Ουκρανοί έδειξαν από τις πρώτες στιγμές τις διαθέσεις τους και στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ.

Ο Μάρκος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μοράες με κεφαλιά νίκησε τον Νίκολιτς.

Μάλιστα, η Σαχτάρ συνέχιζε να πιέζει για να βρει και δεύτερο και τα κατάφερε 20 λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Ντόνετσκ άλλαξε ωραία την μπάλα, ο Τάισον πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στα σώματα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, η Σαχτάρ σφράγισε την πρόκριση με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο Τάισον) του Πάτρικ στο 75'. Ο Ντοντό έκανε το 4-0 και στο φινάλε απλά πέτυχε το γκολ της τιμής ο Φαν Βολσβίνκελ.