H Εθνική Παίδων 2-0 το Κόσοβο πέρασε στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Η Εθνική Παίδων νίκησε το Κόσοβο με 2-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η εθνική Παίδων επικράτησε του Κόσοβου με 2-0 για την τρίτη αγωνιστική της Elite Round και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής για την «γαλανόλευκη» ήταν ο Χρήστος Τζόλης που σημείωσε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 19' από τον Μπίσινγκερ.

Το 2-0 ήρθε τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζόλη να αξιοποιεί στο έπακρο την ασίστ Γρόσδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε απόλυτα το προβάδισμα της ενώ από την άλλη το Κόσοβο δεν μπόρεσε να κυνηγήσει νίκη καθώς από το 73' αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπιλάλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλο της πίσω από την πρωτοπόρο Αγγλία που νίκησε την Ουκρανία με 1-0.

Να σημειωθεί πως η τελική φάση της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στην Ιρλανδία από τις 3 έως τις 19 Μαΐου.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Τσάβος, Ασλανίδης, Καραμπέρης, Τζόλης, Σουρλής (80' Κοτόπουλος), Αβεντισιάν, Παυλίδης, Γρόσδης (80' Γροσδάνης), Καράκουτης (66' Αρσενίδης), Λιάτσος (59' Σιατούνης).

ΚΟΣΟΒΟ: Μπίσινγκερ, Πατσόλι, Χασάνι (69' Λ. Αβντίλι), Ζούμπερι, Μπεκάι (46' Χάτζα), Μ. Αβντίλι (69' Τούσα), Λοκάι, Κριέζιου, Ασλάνι, Χουσεΐνι (46' Μπιλάλι), Σπάχιου.