Τι έκανε ο Ομάρ στο Αλβανία-Νορβηγία

Ο μπακ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της Νορβηγίας κόντρα στην Αλβανία.

Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι της Νορβηγίας κόντρα στη Νορβηγία. Ο μπακ του Ολυμπιακού μπήκε στο ματς στο 46’ αντικαθιστώντας τον Σβένσον. Ήταν η μοναδική αλλαγή που έκανε ο Λαρς Λάγκερμπακ με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Η Νορβηγία επικράτησε της Αλβανίας με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ρόστεντ στο 70’. Στο αρχικό σχήμα του αγώνα της Αλβανίας με τη Νορβηγία βρέθηκε ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Ταρίκ Ελιουνούσι, ο οποίος έπαιξε ως δεύτερος επιθετικός σε διάταξη 4-4-2.

Να σημειώσουμε πως βασικός τερματοφύλακας της εθνικής ομάδας της Αλβανίας ήταν ο Θωμάς Στρακόσια, γιος του παλαίμαχου πορτιέρο του Ολυμπιακού, Φώτη.