UEFA Women's Nations League: Πρώτη ήττα μετά το Μουντιάλ για την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία

Η Ισπανία έχασε για πρώτη φορά από τότε που στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια, καθώς η Ιταλία πέτυχε μια νίκη-έκπληξη στο UEFA Women's Nations League (2-3).

Η μπακ της Ρεάλ Μαδρίτης Ατενέα ντελ Καστίγιο έβαλε τις γηπεδούχες μπροστά στο σκορ στην Ποντεβέδρα πριν η Ιταλία σκοράρει τρεις φορές σε 18 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Μισέλα Καμπιάγκι έβαλε μπροστά τις φιλοξενούμενες μετά την ισοφάριση της Βαλεντίνα Ζιασίντι, με την πρώην αμυντική της Ατλέτικο Μαδρίτης Ελένα Λινάρι να προσθέτει το τρίτο γκολ.

Η Έστερ Γκονζάλεζ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της Ισπανίας, η οποία όμως δεν μπόρεσε να βρει την ισοφάριση.

Παρά την ήττα, η Ισπανία προκρίθηκε στα τελικά του UEFA Women's Nations League με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ήταν η πρώτη τους ήττα από τότε που έχασαν με 4-0 από την Ιαπωνία στο Παγκόσμιο Κύπελλο στις 31 Ιουλίου στο Ουέλινγκτον της Νέας Ζηλανδίας.

Είχαν κερδίσει οκτώ παιχνίδια στη σειρά, συμπεριλαμβανομένης της νίκης με 1-0 επί της Αγγλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πριν χάσουν από την Ιταλία.