Μάρκου: «Σημαντικό ότι κοιτάζουμε στα μάτια δυνατές ομάδες»

Η Εθνική Γυναικών έχει αλλάξει επίπεδο, υποστήριξε η Ελένη Μάρκου μετά την ήττα από την Σερβία (0-2) στο Ηράκλειο.

Αναλυτικά όσα είπε η Ελένη Μάρκου μετά την ήττα της Εθνικής Γυναικών:

«Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια σήμερα, αλλά το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν ήρθε. Η εμφάνιση μας στο 1ο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, καθώς ελέγξαμε το ρυθμό του αγώνα και είχαμε τις ευκαιρίες να προηγηθούμε, όμως τελικά δεχτήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο συνεχίσαμε να προσπαθούμε, πιέσαμε τη Σερβία, και πάλι όμως δεχτήκαμε ένα γκολ σε κρίσιμο χρονικά σημείο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι πλέον μπορούμε να "κοιτάζουμε στα μάτια" δυνατές ομάδες όπως η Σερβία που διαθέτει παίκτριες με ποιότητα και ταλέντο.

Θα ήθελα να αναφέρω αυτό που μου είπε πριν λίγο η σκόρερ του 1ου γκολ, Μιγιάτοβιτς, με την οποία γνωριζόμαστε. Μου είπε ότι παρακολούθησε το 1ο παιχνίδι με την Πολωνία και τόνισε ότι παίξαμε εξαιρετικά και ότι δεν έπρεπε να έχουμε ηττηθεί. Πιστεύω και εγώ πως μπορούμε να πάρουμε το καλύτερο δυνατό στην τελευταία αναμέτρηση με την Πολωνία στο Κατοβίτσε».