Εσθονία - Αζεμπαϊτζάν 0-2: Πήραν το ντέρμπι των ουραγών οι Αζέροι

Πρώτη νίκη για το Αζερμπαϊτζάν στο 6ο όμιλο των προκριματικών για το Euro 2024 αφού επικράτησε εκτός έδρας με 0-2 επί της Εσθονίας.

Την πρώτη του νίκη πέτυχε το Αζερμπάιτζάν που «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση του 6ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024.

Οι Αζέροι νίκησαν εκτός έδρας με 2-0 την Εσθονία στο «ντέρμπι των ουραγών» με τις δύο ομάδες να διαθέτουν έναν μόλις βαθμό στη μεταξύ τους ισοπαλία στον πρώτο γύρο. Με τη νίκη του αυτή το Αζερμπαϊτζάν έφτασε τους 4 βαθμούς και είναι σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη Σουηδία, μακριά όμως από τις θέσεις πρόκρισης αφού Βέλγιο και Αυστρία που διασταυρώνουν τα ξίφη τους απόψε (13/10, 21:45), προπορεύονται με 13 βαθμούς έκαστος.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο Μπαϊράμοφ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Σεϊντάεφ να κάνει 2-0 με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Εσθονία αν και πίεσε δε κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των Αζέρων, μένοντας έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.