Ισπανία-Ολλανδία 2-1: Στα ημιτελικά οι ατσαλένιες «φούριας ρόχας»

Σε ένα ματς θρίλερ, η Ισπανία βγήκε ζωντανή, νίκησε 2-1 την Ολλανδία στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών πήρε η Ισπανία, η οποία έδειξε ότι είναι φτιαγμένη από ατσάλι νικώντας την Ολλανδία με 2-1 στην παράταση.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, οι «φούριας ρόχας» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 81ο λεπτό με το πέναλτι της Καλντεντέϊ όμως οι «οράνιε» ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την Φαν ντερ Γκραγκτ στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Χόρχε Βίλντα επιστράτευσε και την Αλέξια Πουτέγιας (στο 100') και η Ισπανία στο 111' βρήκε το «χρυσό» γκολ με την Σάλμα Παλαουέλο, η οποία εκμεταλλεύτηκε την ασίστ της Ερμόσο.