Μουντιάλ Γυναικών: «Βόμβα» της Σουηδίας απέκλεισε τις ΗΠΑ στα πέναλτι

Η Σουηδία επικράτησε 5-3 των ΗΠΑ στα πέναλτι και εκθρόνισε τις πρωταθλήτριες κόσμου.

Η Σουηδία νίκησε με 5-4 στα πέναλτι τις ΗΠΑ (0-0) σε ένα φινάλε-θρίλερ, όπου η εκτέλεση της Χούρτινγκ πέρασε τη γραμμή για χιλιοστά και πέταξε εκτός από τους «16» την κάτοχο του τροπαίου.

Έτσι, οι Σκανδιναβές απέκλεισαν την ομάδα που κατέκτησε τα δύο προηγούμενα Μουντιάλ και τώρα ετοιμάζονται για τη «μάχη» με την Ιαπωνία.

Πρωταγωνίστρια ης αναμέτρησης και της ιστορικής πρόκρισης για τις θριαμβεύτριες αναδείχθηκε η τερματοφύλακας, Ζετσίρα Μούσοβιτς, η οποία έκανε 11 (!) σωτήριες επεμβάσεις.

Στο τελευταίο της Μουντιάλ, η Αμερικανίδα Μέγκαν Ραπίνο, μπήκε στο ματς στο 9ο λεπτό της παράτασης, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα των ΗΠΑ στην πρόκριση.

Μια πρόκριση που κρίθηκε σε ένα... εκατοστό καθώς χρειάστηκε η επέμβαση του VAR για να φανεί αν η μπάλα είχε περάσει ή όχι τη γραμμή στο τελευταίο πέναλτι που εκτελέστηκε.