Ιαπωνία-Νορβηγία 3-1: Στα προημιτελικά με νέα πειστική εμφάνιση

Η Ιαπωνία συνεχίζει την κυριαρχική πορεία της στο Μουντιάλ Γυναικών, αφού επιβλήθηκε με 3-1 της Νορβηγίας και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο Μουντιάλ Γυναικών πανηγύρισε η Ιαπωνία, η οποία νίκησε με 3-1 την Νορβηγία και έβαλε πλώρη για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Ασιάτισσες άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με το αυτογκόλ της Ένγκεν όμως οι Σκανδιναβές ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με την Ρέιτεν που βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί ματς.

Το δεύτερο μέρος όμως βρήκε την Ιαπωνία να επιβάλλει τον ρυθμό της και να φθάνει στην νίκη με την Σίμζου να ανακτά το προβάδισμα για την ομάδα της στο 50' προτού η Μιγιαζάουα σφραγίσει την νίκη και συνάμα την πρόκριση στο 81' με το πέμπτο γκολ της στο τουρνουά.