Σουηδία-Ιταλία 5-0: Χωρίς φρένα! (highlights)

Την πρόκριση στις «16» του Μουντιάλ Γυναικών εξασφάλισε η ασταμάτητη Σουηδία, η οποία ισοπέδωσε με 5-0 την Ιταλία. Δύο γκολ από την φοβερή Αμάντα Ίλεστεντ.

Χωρίς αντίπαλο έπαιζε η Σουηδία στο Γουέλινγκτον της Νέας Ζηλανδίας, καθώς σκόρπισε με 5-0 την Ιταλία και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την φάση των «16» του Μουντιάλ Γυναικών.

Τον... χορό των τερμάτων άνοιξε στο 39ο λεπτό η Αμάντα Ίλεστεντ με το πρώτο της τέρμα στο ματς ενώ στο 44' η βιρτουόζα Φριντολίνα Ρόλφο «έγραψε» το 2-0. Το 3-0 έκανε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Στίνα Μπλακστενιους «κλειδώνοντας» την νίκη.

Η 30χρονη της Άρσεναλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 50' με το δεύτερό της γκολ στην βραδιά ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του ματς η Ρεμπέκα Μπλομκβιστ.