Αργεντινή-Νότια Αφρική 2-2: Έμεινε ζωντανή με επική ανατροπή η «αλμπισελέστε»

Η Αργεντινή έμεινε ζωντανή στην «μάχη» της πρόκρισης παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Νότια Αφρική ισοφαρίζοντας μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο σε 2-2.

Η Αργεντινή βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Νότια Αφρική, βρήκε όμως τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 μένοντας ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ Γυναικών.

Οι Αφρικανές ευτύχησαν να προηγηθούν με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με την Λίντα Μοτλχάλο και έκαναν το 2-0 με την Τέμπι Κγκατλάνα (που είχε δώσει την ασίστ στο πρώτο γκολ) στο 66'.

Οι παίκτριες του Χερμάν Πορτανόβα όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού μείωσαν στο 74' με την Σοφία Μπράουν κατόρθωσαν να φέρουν το ματς στα ίσα πέντε λεπτά αργότερα με την Ρομίνα Νούνιες.

Έτσι, Αργεντινή και Νότια Αφρική πήραν τον πρώτο τους βαθμό στον 6ο όμιλο και μένουν ζωντανές για την πρόκριση λίγο πριν παίξουν μεταξύ τους Σουηδία και Ιταλία (29/7, 10:30, ΑΝΤ1+) που έχουν από τρεις βαθμούς.