Ιαπωνία-Κόστα Ρίκα 2-0: Με το ένα πόδι στα νοκ-άουτ (vids)

Η Ιαπωνία νίκησε 2-0 την Κόστα Ρίκα, έκανε το «δύο στα δύο» και βρίσκεται με το... ένα πόδι στην φάση των «16» του Μουντιάλ Γυναικών. Αποκλεισμός για τις Κοσταρικανές.

To «δύο στα δύο» στο Μουντιάλ Γυναικών έκανε η Ιαπωνία, η οποία νίκησε με 2-0 την Κόστα Ρίκα, αποκλείοντάς την, και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου συνεχίζει στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Οι Ασιάτισσες κυριάρχησαν στο παιχνίδι και εξασφάλισαν τη νίκη με δύο απανωτά γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Η Χικάρου Ναόμοτο άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με διαγώνιο πλασέ μετά από λάθος της Κότο, ενώ η Αόμπα Φουτζίνο πέτυχε το 2-0 στο 27ο λεπτό, με προσωπική ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση.

Η αδύναμη Κόστα Ρίκα απείλησε μόνο μία φορά, στο 31ο λεπτό με την Χερέρα. Αντίθετα, η ομάδα της Ιαπωνίας δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, αλλά... έπεσε πάνω στην εξαιρετική γκολκίπερ Ντανιέλα Σολέρα.

Ο αγώνας έγινε στο Ντουνέντιν της Νέας Ζηλανδίας, μπροστά σε 7.000 θεατές.