Κολομβία-Νότια Κορέα 2-0: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε (highlights)

Εννέα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Κολομβία προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Νότιας Κορέας και να την νικήσει με 2-0 στο φινάλε της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών.

Έπεσε η αυλαία για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών με την Κολομβία να επικρατεί με 2-0 της Νότιας Κορέας στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας και να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στα νοκ-άουτ.

Οι Λατινοαμερικανές ήταν σαφώς ανώτερες στο παιχνίδι και χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος για να φθάσουν στην νίκη.

Το σκορ άνοιξε με εκτέλεση πέναλτι στο 30' η Καταλίνα Ούσμε και το 2-0 έγραψε στο 39' η Λίντα Καϊσέδο.

Οι Κολομβιανές ετοιμάζονται πλέον για την σημαντικότατη αναμέτρηση απέναντι στην Γερμανία (έχει επίσης 3 βαθμούς) την Κυριακή (30/7, 12:30, ANT1) με φόντο την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ Γυναικών.