Μουντιάλ Γυναικών: Χωρίς φρένα η Γερμανία, «επαγγελματικά» η Ιταλία (vids)

Η Γερμανία έπαιζε... μόνη της απέναντι στο Μαρόκο, το οποίο φιλοδώρησε με 6 τέρματα (6-0) ενώ η Ιταλία «έκανε την δουλειά» απέναντι στην Αργεντινή (1-0) για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών

Η Γερμανία ήταν ασταμάτητη απέναντι στο Μαρόκο, το οποίο και νίκησε με 6-0 κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στο Μουντιάλ Γυναικών.

Η Αλεξάντρα Ποπ σκόραρε δις στο πρώτο μέρος (11', 39') χαρίζοντας σημαντικό προβάδισμα στις Ευρωπαίες οι οποίες έφτασαν στο 4-0 νωρίς στο δεύτερο μέρος με το τέρμα της Μπαχλ (46') και το αυτογκόλ της Αϊτ Ελ Χατζ (54'). Ακόμη ένα αυτογκόλ, από την Μραμπέτ (79') έφερε το 6-0 ενώ η Λέα Σχίλερ έκανε το τελικό 6-0 στο 90'.

Νωρίτερα, η Ιταλία είχε κάνει και εκείνη το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα νοκ άουτ επικρατώντας με 1-0 της Αργεντινής.

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν, οι Ιταλίδες χρειάστηκαν 87 λεπτά για να κάμψουν την αντίσταση των Λατινοαμερικανίδων ζάρη στο γκολ της Κριστιάνα Χιρέλι η οποία είχε περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα.