Ολλανδία – Ιταλία 2-3: Οι «ατζούρι» την 3η θέση στο Nations League

Η Ιταλία νίκησε 3-2 την Ολλανδία στο Ενσκέντε και κατέκτησε την τρίτη θέση στο final four του Nations League.

Η Ιταλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον μικρό τελικό του Nations League κόντρα στην Ολλανδία.

Η «σκουάντρα ατζούρα» κέρδισε 3-2 την Ολλανδία στο Ενσκέντε του Τβέντε και κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Οι «ατζούρι» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, έπιασαν στον… ύπνο τους Ολλανδούς και σκόραραν δις από το πρώτο κιόλας 20λεπτο της συνάντησης. Μόλις στο έκτο λεπτό η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άνοιξε το σκορ με τον Ντιμάρκο και στο 20’ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντάβιντε Φρατέζι (0-2).

Στην επανάληψη, οι «οράνιε» ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 68’ μείωσαν τελικά σε 1-2 με τον Στίβεν Μπέρχβαϊν. Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς ωστόσο, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση για να αποσοβήσουν την ήττα.

Στο 73’ η Ιταλία πέτυχε το 1-3 με τον Φεντερίκο Κιέζα και το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Βαϊνάλντουμ στο 89’ μειώνοντας για την Ολλανδία.

Απόψε (18/6, 21.45) διεξάγεται ο μεγάλος τελικός του Nations League, με την Κροατία να αντιμετωπίζει την Ισπανία στο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ.