Προκριματικά EURO 2024: Τρομερή ανατροπή η Σκωτία 2-1 στη Νορβηγία

Η Σκωτία στα τελευταία λεπτά πήρε μεγάλη νίκη με ανατροπή στο Όσλο επί της Νορβηγίας του Χάαλαντ με 2-1. Ισοπαλίες στο Μαυροβούνιο-Ουγγαρία και στο Αζερμπαϊτζάν-Εσθονία

Με φουλ επίθεση στα τελευταία λεπτά και με δύο γκολ στο 87' και στο 89' η Σκωτία νίκησε με 2-1 στο Όσλο την Νορβηγία που είχε προηγηθεί με πέναλτι του Χάαλαντ. Οι Σκωτσέζοι έμειναν χωρίς την παραμικρή απώλεια στην κορυφή του πρώτου ομίλου της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. O άσος της Μάντσεστερ Σίτι έγινε αλλαγή στο 84' και αμέσως μετά οι συμπατριώτες του δέχτηκαν το διπλό σοκ.

Για τον 6ο όμιλο η Εσθονία προηγήθηκε αλλά το Αζερμπαϊτζάν απάντησε και τουλάχιστον έσωσε την ισοπαλία, ενώ σε ένα πολύ δυνατό ματς για τον 7ο όμιλο με πολλά αστέρια στις δύο ομάδες, Μαυροβούνιο και Ουγγαρία έμειναν στο 0-0.