Καζακστάν – Σλοβενία 1-2: Διπλό με ανατροπή στην Αστάνα, ασίστ ο Τσέριν του Παναθηναϊκού

Η Σλοβενία νίκησε με ανατροπή 2-1 το Καζακστάν στην Αστάνα και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της στον 8ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024. Ασίστ ο Άνταμ Τσέριν του Παναθηναϊκού.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε η εθνική ομάδα της Σλοβενίας την πορεία της στον 8ο προκριματικά όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2024.

Στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο γκρουπ, κέρδισε με ανατροπή 2-1 το Καζακστάν στην Αστάνα και πανηγύρισε το παρθενικό της τρίποντο στη φετινή διοργάνωση.

Στο συγκεκριμένο ματς, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 23’ με το τέρμα που σημείωσε ο Μαξίμ Σαμορόντοφ από ασίστ του Γιαν Βορογκόφσκι, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Στην επανάληψη η Σλοβενία ανέβασε την απόδοσή της και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47’) έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ντέιβιντ Μπρεκάλο από κόρνερ που εκτέλεσε ο Άνταμ Τσέριν του Παναθηναϊκού.

Δεν έμεινε όμως μόνο εκεί, αφού στο 78’ πέτυχε τελικά και την ανατροπή, με τον Ζαν Βιπότνικ να διαμορφώνει το τελικό 1-2.