Χτύπησε ο Ουί Τζο στο φιλικό της Ν. Κορέας με το Καμερούν, βασικός ο Ιν Μπομ, έπαιξε κι ο Κούντε!

Ο Ούι Τζο Χουάνγκ μπήκε ως αλλαγή στο φιλικό της Ν. Κορέας με το Καμερούν (1-0), αλλά τραυματίστηκε, στο ματς που ήταν βασικός ο συμπαίκτης του στον Ολυμπιακό Ιν Μπομ Χουάνγκ, ενώ με τους Αφρικανούς αγωνίστηκε ο (επίσης «ερυθρόλευκος») Κούντε

Έντονο «ερυθρόλευκο» ενδιαφέρον είχε το φιλικό μεταξύ Νοτίου Κορέας και Καμερούν.

Όχι τόσο για το σκορ (1-0 κέρδισαν οι Ασιάτες) αλλά γιατί στους δύο αντιπάλους υπήρχαν τρεις παίκτες του Ολυμπιακού με τα μάτια στραμμένα πάνω τους για να δουν τα πεπραγμένα τους και (κυρίως) το πως θα επιστρέψουν στην Ελλάδα.

Οι εύλογες ανησυχίες τους στην περίπτωση του Ουί-Τζο Χουάνγκ βγήκαν αληθινές αφού έπαιξε μόνο 10 λεπτά...

Ο 30χρονος επιθετικός πήρε τη θέση του Γου Γέονγκ Τζέονγκ στο 72ο λεπτό, όμως δέκα λεπτά αργότερα χτύπησε, με συνέπεια ο Πάουλο Μπέντο να τον κάνει αλλαγή με τον Σέουνγκ Χο Πάικ στο 82'.

Η κατάστασή του δεν είναι γνωστή και όλοι θα περιμένουν τις εξετάσεις στην επιστροφή του στην Ελλάδα, αφού ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Από εκεί και πέρα, ο έτερος διεθνής Κορεάτης του Ολυμπιακού, Ιν Μπομ Χουάνγκ, αγωνίστηκε βασικός σε ρόλο «οκταριού».

Απέναντί του από το 78ο λεπτό και αργότερα είχε τον Πιερ Κούντε, που μπήκε αλλαγή για τα «αδάμαστα λιοντάρια»

Για την ιστορία, το γκολ της νίκης 1-0 σημείωσε ο Χέουνγκ Μιν Σον στο 35ο λεπτό.