Nations League: Το Κόσοβο κέρδισε 3-2 τη Β. Ιρλανδία και ελπίζει

Το Κόσοβο κέρδισε 3-2 τη Β. Ιρλανδία και έμεινε ζωντανό στο κυνήγι της πρωτιάς στον όμιλο της εθνικής μας ομάδας. Νίκες για Ισπανία, Πορτογαλία στην πρώτη κατηγορία.

Στον όμιλο της εθνικής μας ομάδας, το Κόσοβο στο πρώτο 20λεπτο ήταν μπροστά με 2-0 αλλά η Β. Ιρλανδία λίγο πριν από το τέλος του α’ μέρους μείωσε στο σκορ σε 2-1. Ο Μουρίκι όμως στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έγραψε το 3-1 και έκανε πιο εύκολο το έργο των συμπαικτών του στη συνέχεια. Βέβαια στα τελευταία λεπτά μείωσε στο γκολ (3-2) η Β. Ιρλανδία αλλά τίποτα παραπάνω.

Στην πρώτη κατηγορία, η Πορτογαλία με τον Μπερνάρντο Σίλβα να δημιουργεί και τους Κανσέλο (33’), Γκουέδες (38’) να εκτελούν κέρδισε 2-0 την Τσεχία, στη Λισαβόνα και είναι στην κορυφή. Στον ίδιο όμιλο, η Ισπανία με τέρμα του Σαράμπια στο 13’ επικράτησε της Ελβετίας (είχε στο αρχικό σχήμα τον Τσούμπερ της ΑΕΚ, ο οποίος έγινε αλλαγή στην επανάληψη) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Στη δεύτερη κατηγορία, η Σερβία με γκολ του Γιόβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κέρδισε εκτός έδρας 1-0 τη Σουηδία. Η Σλοβενία (βασικός ο Κούρτιτς του ΠΑΟΚ) έμεινε όρθια στη Νορβηγία, που παραμένει στην κορυφή του ομίλου της.

Για την τρίτη κατηγορία, η Βουλγαρία αν και προηγήθηκε έμεινε στο 1-1 με το Γιβραλτάρ ενώ η Γεωργία κέρδισε εκτός έδρας τη Β. Μακεδονία με 3-0.

Τέλος για την Δ’ κατηγορία, είχαμε Μάλτα – Εσθονία 1-2, με γκολ του Άνιερ στο 94ο λεπτό.