Nations League: Πέρασε από την Αυστρία και έμεινε μόνη πρώτη η Δανία

Η Δανία πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την Αυστρία και έμεινε στην κορυφή του 1ου γκρουπ, ντουμπλάροντας τις νίκες της. Παρότι προηγήθηκαν (όπως στην πρεμιέρα) οι Γάλλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Κροατία στο Σπλιτ. Πρώτος βαθμός για τις δύο ομάδες στο Nations League. Βασικός ξανά σε όλο το ματς της Μολδαβίας με την Ανδόρα ο Ρέαμπτσιουκ

Στη Βιέννη και στο ματς που ξεκίνησε ύστερα από μιάμιση ώρα καθυστέρηση λόγω διακοπής ρεύματος, η Δανία επικράτησε 2-1 της Αυστρίας και έμεινε μόνη πρώτη στο 1ο γκρουπ της League 1.

Οι «Βίκινγκ» προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με ωραία προσπάθεια του Χόϊμπιεργκ στο 28' αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σλάγκερ στο 67'. Τελικά τη λύση έδωσε ο Λάρσεν που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς και στο 84' με γκολ, χάρισε το «διπλό» στους Δανούς που ντούμπλαραν τις επιτυχίες τους.

Ούτε τώρα η Γαλλία. Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κροατία στο Σπλιτ για τη 2η αγωνιστική του Nations League και έμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Μάλιστα, όπως στην πρεμιέρα με τη Δανία, έτσι και σήμερα, οι «Τρικολόρ» προηγήθηκαν αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Αποθέωση για τον Λούκα Μόντριτς που συμπλήρωσε 150 συμμετοχές με το εθνόσημο στο στήθος. Όσον αφορά το ματς, ο Ραμπιό στο 52' έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι στο 83' ο Κράμαριτς.

Από ένα ημίχρονο είχαν στο Ρέικιαβικ, Ισλανδία και Αλβανία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στη League 2. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Οι γείτονες μας προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τέρμα του Σεφέρι στο 30' αλλά στο 49' ο Θορστέινσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Καζακστάν από την Τρνάβα, κερδίζοντας με το μίνιμουμ σκορ τη Σλοβακία και ανεβαίνοντας στην κορυφή του 3ου γκρουπ της League 3. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους που «ντούμπλαραν» τα τρίποντα τους, ο Ντουμπαράγιεβ στο 26ο λεπτό. Για τον ίδιο όμιλο, Λευκορωσία και Αζερμπαϊτζάν έμειναν στο μηδέν με τους Αζέρους να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 84' λόγω αποβολής του Αλίγιεβ.

Για τη League 4, Ανδόρα και Μολδαβία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με δέκα από το πρώτο ημίχρονο αλλά παρόλα αυτά να παίρνουν τον βαθμό. Βασικός όλο το ματς έπαιξε ο μπακ του Ολυμπιακού, Όλεγκ Ρεάμπτσιουκ.