Nations League: «Σφαλιάρα» των Ούγγρων στην Αγγλία (1-0) - Στο φινάλε τον βαθμό η Βοσνία

Ανώτερη η Ουγγαρία λύγισε με 1-0 την Αγγλία και έβαλε... φωτιά στον 3ο όμιλο της League 1. Ο Ζόμποσλαϊ με πέναλτι (64') το γκολ της αναμέτρησης. Στο φινάλε πήρε τον βαθμό στο Ελσίνκι η Βοσνία (1-1), ενώ με το δεξί ξεκίνησε το Λουξεμβούργο

«Φωτιά» στον πιο δύσκολο όμιλο (3ο) της πρώτης κατηγορίας του Nations League έβαλε η Ουγγαρία. Οι Μαγυάροι επικράτησαν 1-0 της Αγγλίας στη Βουδαπέστη, ξεκίνησαν ιδανικά και παράλληλα έβαλαν σε μπελάδες το συγκρότημα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ που σε λίγες ημέρες θα παίξει στο Μόναχο κόντρα στη Γερμανία.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο και συγκεκριμένα στο 64'. Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, ο Τζέιμς έκανε πέναλτι πάνω στον Νάγκι και ο Ζόμποσλαϊ νίκησε τον Πίκφορντ από τα 11 βήματα.

Τα «Τρία Λιοντάρια» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά στην καλύτερη στιγμή που τους παρουσιάστηκε, ο Κόουντι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Γκουλάσι.

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, η Βοσνία ισοφάρισε σε 1-1 τη Φινλανδία και κατάφερε να αποδράσει με τον βαθμό από το Ελσίνκι. Ο Πούκι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στις καθυστερήσεις του α' μέρους αλλά ο Πρέβλιακ στο 90+3' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, για τη League 3, το Λουξεμβούργο πέρασε νικηφόρα από τη Λιθουανία της οποίας επικράτησε 2-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Σινάνι που σκόραρε δις (44', 78').