Προκριματικά Παγκόσμιου Κυπέλλου - Αφρική: Προκρίσεις για Τυνησία, Μαρόκο, Καμερούν

Το Μαρόκο επικράτησε με 4-1 του Κονγκό και προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Έφτασε η ισοπαλία σε Τυνησία. Στην παράταση το Καμερούν 2-1, την Αλγερία.

Στο Κατάρ θα ταξιδέψει το Μαρόκο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού επιβλήθηκε με 4-1 του Κονγκό στον επαναληπτικό, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Στο 21' άνοιξε το Ουνάχι, ενώ στο 45+7' ο Τισουντάλι ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 54' ο Ουνάχι και πάλι έκανε το 3-0, ενώ στο 69' ο Χακίμι σκόραρε το 4-0, για να μειώσει ο Ενγκιτά στο 77' σε 4-1.

Στο Μάλι η Τυνησία κατάφερε να προκριθεί με λευκή ισοπαλία στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού της έφτανε το 1-0 του πρώτου ματς.

Τέλος, το Καμερούν πήρε την πρόκριση κόντρα στην Αλγερία, επικρατώντας με 1-2 στην παράταση.

Ο Τσούπο-Μότινγκ άνοιξε το σκορ για τους νικητές στο 22', σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του κανονικού χρόνου, με αποτέλεσμα την παράταση.

Ο Τούμπα ισοφάρισε στο 11', όμως τελικά στις καθυστερήσεις (120+4') ο Εκαμπί χάρισε τη νίκη-πρόκριση στους φιλοξενούμενους.