Ισόπαλη (1-1) η Εθνική Παίδων με την Ουγγαρία κι όλα ανοικτά για την πρόκριση

Η Εθνική Παίδων αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη Ουγγρική, στην Ολλανδία, για τη 2η αγωνιστική του Elite Round του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 κι η πρόκριση στα τελικά θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Εθνικής Παίδων με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας, στο Σπορτπάρκ Παρκζίχτ του Ούντεν, στην Ολλανδία, για τη 2η αγωνιστική του Elite Round του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Under 17.

Έτσι, η πρόκριση του αήττητου (αλλά και δίχως νίκη) αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, στα τελικά της διοργάνωσης, θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Στο 30ο λεπτό ο Γιάννης Γκιτέρτσος άνοιξε το σκορ για την Εθνική Ομάδα μετά από ασίστ του Γκούμα. Στη συνέχεια του αγώνα, η Εθνική διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, όμως η Ουγγαρία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με σκόρερ τον Kομλόζι στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής, η Ολλανδία, την Τετάρτη 30 Μαρτίου (17:00) στο ίδιο γήπεδο.

Στην τελική φάση της διοργάνωσης, προκρίνεται ο πρώτος του κάθε ομίλου, καθώς και οι 7 καλύτεροι δεύτεροι των 8 συνολικά ομίλων.

Ελλάδα (Α. Αλεξιάδης): Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Αλεξίου, Κωττάς, Δρόσος (58' Αμπαρτζίδης), Λατίφης (58' Αδάμ), Γκούμας (83' Μαυρόπουλος), Καλοσκάμης (83' Μαρουτσής), Γκιτέρτσος (69' Τζίμας) , Φίλων.

Ουγγαρία (Z. Ζελέσι): Πέσι, Μποντνάρ, Αλμάσι (77' Ποκς), Kόβακς, Ζαμπό, Kότσις, Μπόρος (70' Πέστι), Tοθ (46' Koβάκς) , Kαλοτσάνι (46' Koμλόζι), Μπαρκόζι (70' Kλάουζ), Λίζετα.