Κολομβία - Περού 1-2: Σεφτέ στις νίκες (highlights)

Το Περού επικράτησε της Κολομβίας με 2-1 και κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο φετινό Copa America.

Ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης παρέμεινε το Περού μετά τη νίκη επί της Κολομβίας με 2-1 για τη φάση των ομίλων του Copa America.

Πανόραμα Copa America 2021 (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες)

Στο 17ο λεπτό ο Κουέβα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πένα πήρε το ριμπάουντ για το 1-0. Η απάντηση της Κολομβίας ήρθε στο 51' με τον Μπόρχα να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Η χαρά της ισοφάρισης ωστόσο δεν κράτησε για πολύ αφού το Περού ζευγάρωσε τα τέρματα του μετά από έντεκα λεπτά. Ο Μίνα χρίστηκε σκόρερ χαρίζοντας έτσι τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Μεδίνα (81′ Μορέλος), Μίνα, Σάντσες, Τεσίγιο, Κουαδράδο, Πέρεζ (60′ Κουέγιαρ), Μπάριος, Καρντόνα (70΄Χάρα), Ζαπάτα (61′ Μουριέλ), Μπόρχα

ΠΕΡΟΥ: Γκαλέσε, Κόρθο, Ράμος, Κάλενς, Λόπεζ, Τάπια, Γιοτούν, Καρίγιο, Πένα (83′ Καρταχένα), Κουέβα (90’+2′ Γκαρσία), Λαπαντούλα (83′ Ορμένο).