Super League K19: Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, 3-1 τη Λαμία

Οι Νέοι του Ολυμπιακού επικράτησαν της Λαμίας στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις του Ρέντη με 3-1 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Κ19 του Ολυμπιακού που νίκησε εντός έδρας τη Λαμία με 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα στο 33' χάρη σε γκολ του Νικόλη.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ρικάρντο Πέρες συνέχισε την πίεση της μπροστά από την αντίπαλη εστία και δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί η μία ώρα της συνάντησης διπλασίασε τα τέρματα της.

Σκόρερ ήταν ο Ασλανίδης με κοντινό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 72' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νικολόπουλου. Λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90' ο Αρσενίδης βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ από τα δεξιά για το τελικό 3-1.

Με αυτή τη νίκη οι Πειραιώτες έπιασαν προσωρινά τον Παναθηναϊκό στην κορυφή καθώς οι «πράσινοι» θα αγωνιστούν το Σάββατο (28/9, 16:00) στην έδρα του Πανιωνίου. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους «ερυθρόλευκους» η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα την Τρίτη (1/10, 16:00) για τη δεύτερη αγωνιστική του UEFA Youth League.

Ολυμπιακός (Πέρες): Καραργύρης, Ντουμάνης (Τσάβος 58’), Μπέλιτς, Ασλανίδης, Κεραμίδας, Σαπουντζής, Νικόλης (Λιάτσος 46’), Μαρίνος, Φέκκας (Αρσενίδης 46’), Συρμής (Νεοφυτίδης 81’), Σουρλής (Μπουλάρι 60’).