Στα μπαράζ ανόδου ο Πλατανιάς, υποβιβάστηκε ο Ηρακλής (αποτελέσματα, βαθμολογία, highlights)

Οι Κρητικοί νίκησαν με 2-1 τον Ηρακλή και πήραν το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στη Super League.

Την παρουσία του στη Super League θα διεκδικήσει ο Πλατανιάς που νίκησε στα «Περιβόλια» τον Ηρακλή με 2-1 για την 30η αγωνιστική της Football League.

Η νίκη χάρισε στους Κρητικούς το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου ενώ στην αντίπερα όχθη οι Θεσσαλονικείς δεν θα βρίσκονται στην Super League 2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό την επίτευξη ενός γρήγορου τέρματος. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισάωρο της συνάντησης ο Λουκίνας με κεφαλιά σκόραρε εις βάρος της πρώην του ομάδας για το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους.

Ο Νίλι εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Γηραιού και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0 στο 71'. Έξι λεπτά μετά ήρθε η απάντηση από πλευράς «κυανόλευκων» που μείωσαν με κεφαλιά του Ζιαμπάρη.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του Γιάννη Τάτση να πανηγυρίζουν το πολύτιμο τρίποντο.

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκολτς, Ουές, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Ποζατζίδης (Πουρζιτίδης 76'), Μποσέτι, Μάκιτς, Παπανικολάου, Νίλι (Κόρτσταμ 88'), Λουκίνας (Παπουτσογιαννόπουλος 86'), Μπιανκόνι.

Ηρακλής (Τροΐζι): Κάχριμαν, Ζιαμπάρης, Κουκόλης, Γιαννίτσης (Κυζιρίδης 81'), Μουνιόθ, Παναγιωτούδης, Καθάριος (Ρόβας 40'), Κλέιτον, Ντούνης, Μπορικό (Πτηνόπουλος 63'), Περόνε.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Κέρκυρα - Παναχαϊκή 0-2 (33' Μαυριάς)

Καραϊσκάκης Άρτας - Τρίκαλα 1-3 (52' Άλεκσιτς / 61' Συριόπουλος, 64' Μαρκόβσκι, 84' Καπός)

Αιγινιακός - Σπάρτη 3-0 α.α

Απόλλων Πόντου - ΑΟΧ Κισσαμικός 1-3 (20' Κυβελίδης / 48' Κουσκουνάς, 60' Αρναρέλλης, 83' Τζίνι)

Δόξα Δράμας - Εργοτέλης 0-2 (45+1', 82' Έφορντ)

Ηρόδοτος - Απόλλων Λάρισας 0-1 (67' Λουκάο)

Πλατανιάς - Ηρακλής 2-1 (27' Λουκίνας, 71' Νίλι / 77' Ζιαμπάρης)

Αήττητος Σπάτων - Βόλος 0-3 α.α