Football League: Ο Καραϊσκάκης «σκότωσε» τον Ηρακλή (βαθμολογία)

Παραμονή της 25ης Μαρτίου ο Καραϊσκάκης πήρε το όπλο του και «σκότωσε» τον Ηρακλή. Ο Απόλλων Πόντου και η Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0 για την 23η αγωνιστική της Football League.

Την ευκαιρία να ανέβουν στη δεύτερη θέση έχασαν Απόλλων Πόντου και Παναχαϊκή που έμειναν στο 0-0 και δεν κατάφεραν να προσπεράσουν τον Απόλλωνα Λάρισας που παραμένει δεύτερος.

Οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5' για να ανοίξουν το σκορ. Ο Αμαραντίδης έσπρωξε τον Κυνηγόπουλο και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελευθεριάδης που νικήθηκε από τον Πολίτη. Στη συνέχεια ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Απόλλωνα να κερδίσει πέναλτι όταν ο Τσελεπίδης μέσα στην περιοχή της ομάδας του τράβηξε τον Κυβελίδη.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Πουρτουλίδης που έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα. Στα υπολειπόμενα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε με το 0-0 να παραμένει.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά (87′ Δημητριάδης), Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Καλαϊτζίδης (85′ Καλογέρης), Πουρτουλίδης, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Κυβελίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Χρήστος Καραπίτσος): Σούλης, Πολίμος (35′ Σταμόπουλος), Πλέγας (64΄Παπατόλιος), Αργυρόπουλος, Φουρλάνος, Ελευθεριάδης (80′ Μπαστακός), Μόσνι, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Σάββατο 23 Μαρτίου

Πλατανιάς-Βόλος 0-0
Σπάρτη-Αήττητος Σπάτων (3-0 α.α.)
Ηρόδοτος-Τρίκαλα 1-0 (50' Αργκιλέσι)
Κέρκυρα-Εργοτέλης 2-1 (32' Μότα, 55' Σιατραβάνης/ 1' Έφορντ)
Αιγινιακός-ΑΟΧ/Κισσαμικός 0-4 (28' Κάσσος, 45' Αποστολόπουλος, 58', 75' Αρναρέλλης)