Ηρακλής - Εργοτέλης 2-1- Λύτρωση με Περόνε (vid)

Ο Ηρακλής πέτυχε για πρώτη φορά φέτος, δεύτερη διαδοχική νίκη, 2-1 τον Εργοτέλη.

Ο Ηρακλής πήρε μία πολύ σημαντική, εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στον Εργοτέλη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο ένα λάθος του Μπάτζιου στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, τους κόστισε το γκολ, αφού ο Ντούνης εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή και με σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Λίγο αργότερα, στο 42', ο Μαζουλουξής ισοφάρισε για τους Κρήτες με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής είχε την υπεροχή και κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» στο 83ο λεπτό με τον Περόνε να κάνει επίδειξη της κλάσης του με καταπληκτικό τελείωμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Πασάς, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Καζναφέρης, Κωστούλας, Κλέιτον (63' Παναγιωτούδης), Χασομέρης (76' Ρόβας), Ντούνης, Περόνε (86' Πτηνόπουλος).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Βουτσάς (65' Οικονόμου), Μπουρσέλης (58' Γροντής), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουτσάκης (36' Λαμπάκης), Τσέλιος, Κουατένγκ, Ιατρούδης, Έφορντ.