Football League: Διπλό στη Σπάρτη και «ρετιρέ» για τον Εργοτέλη (0-2)

Η κρητική ομάδα έκανε το «τρία στα τρία» κερδίζοντας στη Σπάρτη και πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Εργοτέλης πέρασε νικηφόρα από τη Σπάρτη κερδίζοντας την ομώνυμη τοπική ομάδα με σκορ 2-0 και διατήρησε το απόλυτο στο τρέχον πρωτάθλημα της δεύτερης εθνικής κατηγορίας.

Παράλληλα, η ομάδα του Ηρακλείου... αναρριχήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ούσα η μοναδική -τουλάχιστον μέχρι στιγμής- με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν δίχτυα μία φορά σε κάθε ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 20' με το πέναλτι-γκολ του Τσέλιου (χέρι Κωνσταντινόπουλου εντός περιοχής) και κλείνοντάς το στο 75' με τέρμα του Μπουρσέλη.

Οι συνθέσεις:

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Βλάχος, Κοζάκης, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούριος (65’ Βλαχομήτρος), Κωνσταντινόπουλος (80’ Σαραντόπουλος), Μαντζίρης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (70’ Μπουρσέλης), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Λαμπάκης (86’ Οικονόμου), Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (46’ Καπνίδης).