Κέρκυρα- Ηρακλής 1-0: Εξ οικείων τα βέλη...

Στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, η Κέρκυρα νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή με γκολ του παλιού παίκτη του «Γηραιού», Σιατραβάνη.

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Football League βρήκε νικήτρια την Κέρκυρα καθώς η ομάδα του Ιονίου επικράτησε με 1-0 χάρη στο τέρμα του Σιατραβάνη στο 67'.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρμα με μοναδική αξιόλογη φάση αυτή του Παναγιωτούδη στο 43'.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό στην επανάληψη ωστόσο η Κέρκυρα ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας τον Ηρακλή στην πρώτη του ήττα.

Οι συνθέσεις:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Κούρος, Νίκιτς (63' Κόντος), Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (92' Στ. Κρητικός), Σιατραβάνης (85' Βέρτζος), Βίλα, Τουράμ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Πασάς, Ζιαμπάρης, Κούσας, Μουμίν, Παναγιωτούδης (71' Τάι), Ντούνης, Κλέιτον, Μενδρινός (54' Περόνε), Χασομέρης (80' Ρόβας).