Kύπελλο Ελλάδας: Ο Βόλος με επτάλεπτο ξέσπασμα 5-1 τον Απόλλωνα Λάρισας

Χάρη σε ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο στο β΄ ημίχρονο, ο -νεοφώτιστος στη Football League- Βόλος συνέτριψε 5-1 τον Απόλλωνα Λάρισας για τον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21΄ με τον Μάντζη, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν δοκάρι στο 38΄ με τον Μαρκολίνο και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στο ξεκίνημα του β΄ μέρους (47΄) με τον Λίταινα.

Ο Βόλος κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στο διάστημα 61΄-69΄με τους Κότο 61΄, Πέντα 65΄, Μάντζη 69΄, ενώ είχε και δοκάρι λίγο αργότερα με τον Πέντα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82΄ο Πίτου Γκαρσία με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι συνθέσεις:

ΒΟΛΟΣ: Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Ρούσσος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγιέρο, Πίτου Γκαρσία (83΄ Κορέλας), Κότο, Πέντα, Ηλιόπουλος (58΄ Δόρης), Μάντζης (75΄ Πίσπας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κουτογλίδης, Σκούπρα, Σουλιώτης, Κοντοές, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Λούκας Ράμος, Λίταινας, Μαρκολίνο (85΄ Κοντοθανάσης), Τασιούλης (79΄ Καμπέρης), Λουκάο