Serie A: Μεγάλη ανατροπή (2-1) από Ίντερ στο φινάλε με Πάρμα (βαθμολογία)

Η Ίντερ με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά γύρισε το ματς 2-1 με την Πάρμα. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A.

Μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά έκανε η Ίντερ που νίκησε 2-1 στην Πάρμα από γκολ που σημείωσαν στο 87΄και στο 80' οι Μπαστόνι και Βαλέρο. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα από το 69' λόγω αποβολής του Μπέρνι.

Με τον Λουίς Μουριέλ να αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή, η Αταλάντα επικράτησε 3-2 στο «Φρίουλι» της Ουντινέζε και εδραιώθηκε στην προνομιούχο τέταρτη θέση της κατάταξης.

Ο Κολομβιανός επιθετικός μπήκε αλλαγή στο 52΄, με το σκορ ισόπαλο 1-1, πέτυχε δύο γκολ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Μπέργκαμο.

Η Νάπολι επικράτησε 3-1 της ουραγού ΣΠΑΛ στο «Σαν Πάολο», με τον Κώστα Μανωλά να κάνει την επανεμφάνισή του, αντικαθιστώντας στο 80΄ τον Κουλιμπαλί.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Σασουόλο, η τοπική ομάδα πήρε ισοπαλία 3-3 από τη Βερόνα, χάρη σε γκολ του Ροτζέριο στην εκπνοή. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος αγωνίστηκε στο α΄ ημίχρονο, αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα και... είδε από τον πάγκο τα έξι γκολ, που όλα σημειώθηκαν στο β΄ μέρος.

Η Μπολόνια, τέλος, επικράτησε 2-1 στη Γένοβα της Σαμπντόρια και την άφησε μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού

Η Ρόμα απείλησε πρώτη με τον Τζέκο στο 20ο λεπτό αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκε στη Mίλαν.

Τα γκολ των «ροσονέρι σημείωσαν οι Ρέμπιτς (76') και Τσαλχάνογλου στο 88΄με πέναλτι (που έκανε ο Σμόλινγκ στον Ερνάντες).

Το Σάββατο 27/6

Σπουδαία ανατροπή για τη Λάτσιο και... κατά πόδας ακολουθεί τη Γιουβέντους. Οι Λατσιάλοι κατάφεραν και κέρδισαν στο 82΄τη Φιορεντίνα, με 2-1, παρά το γεγονός ότι είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ και βρίσκονται στο -4 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Ο Ριμπερί στο 25', άνοιξε το σκορ για τη Φιορεντίνα, αλλά στο 67' ο Ιμόμπιλε ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι ο Λουίς Αλμπέρτο στο 82' έδωσε την πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Μεγάλη σε έκταση νίκη πέτυχε η Κάλιαρι επί της Τορίνο με σκορ 4-2 το Σάββατο για την 28η αγωνιστική της Serie A, με τον Ναϊνγκολάν μάλιστα να χρίζεται σκόρερ για τους νησιώτες.

Λίγο νωρίτερα, η Μπρέσια έφτασε πολύ κοντά στη νίκη καθώς προηγήθηκε με 2-0, όμως η Τζένοα με δύο πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε τον εκτός έδρας βαθμό.

Το προφίλ της 28ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/6

Γιουβέντους - Λέτσε 4-0
(53' Ντιμπάλα, 62' πέν. Κ. Ρονάλντο, 83' Ιγκουαΐν, 85' Ντε Λιχτ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 27/6

Μπρέσια - Τζένοα 2-2
(10' Ντοναρούμα, 13' Σεμπρίνι - 38' πέν. Φάλκε, 70' πέν. Πιναμόντι)

Κάλιαρι - Τορίνο 4-2
(12' Ναντέζ, 17' Σιμεόνε, 46' Ναϊνγκολάν, 69' πέν. Ζοάο Πέδρο - 60' Γκλέισον, 65' Μπελότι)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1

(67΄Ιμόμπιλε, 82΄Αλμπέρτο-25΄Ριμπερί)

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/6

Μίλαν - Ρόμα 2-0
(76΄Ρέμπιτς, 88΄πεν Τσαλάνογλου)

Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-2 (88' Μπονατσόλι - 72' Μπάροου, 75' Ορσολίνι),

Σασουόλο - Βερόνα 3-3 (53', 77' Μπογκά, 97' Ροτζέριο - 51' Λάζοβιτς, 57'΄Στεπίνσκι, 68' Πεσσίνα),

Νάπολι - ΣΠΑΛ 3-1 (4' Μέρτενς, 36' Καγιεχόν, 78' Γιουνές - 29' Πετάνια),

Ουντινέζε - Αταλάντα 2-3(31', 87' Λαζάνια - 9' Ζαπάτα, 71', 79' Μουριέλ)

Πάρμα - Ίντερ 1-2

(15' Ζερβίνιο - 87' Μπαστόνι, 80΄Βαλέρο)