Η Πόρτο στην κορυφή, μετά το στραπάτσο της Μπενφίκα! (Highlights - βαθμολογία)

Στο +3 η Πόρτο από την Μπενφίκα, που υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα-σοκ από τη Σάντα Κλάρα, συνεχίζοντας τις προβληματικές εμφανίσεις μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Η Πόρτο συνέτριψε 4-0 την Μποαβίστα και έπιασε κορυφή, εκμεταλλευόμενη το στραπάτσο της Μπενφίκα. Οι δράκοι πέτυχαν και τα τέσσερα γκολ στην επανάληψη. Ανοιξαν το σκορ με τον Μουσά Μαρεγκά στο 53ο λεπτό, ο Αλέξ Τέλες στο 59ο λεπτό έκανε με πέναλτι το 2-0, ο Σέρζιο Ολιβέιρα στο 70ό λεπτό έκανε το 3-0 και στο 74' ο Μαρεγκά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το ένα στραπάτσο διαδέχεται το άλλο για τη Μπενφίκα, η οποία μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Οι "αετοί" της Λισαβόνας μπορεί να προέρχονταν από νίκη επί της Ρίο Άβε, αλλά γνώρισαν νέα ήττα.

Η Μπενφίκα έχασε εντός έδρας με σκορ 4-3 από τη Σάντα Κλάρα σε ένα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 44' με τον Καρβάλιο, αλλά στο 50' ο Σίλβα ισοφάρισε.

Στο 57' η Σάντα Κλάρα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Σανούσι και ο Βινίσιους γύρισε το παιχνίδι για τη Μπενφίκα με γκολ στο 63' και στο 65'. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Λισαβόνας θα πάρει τη νίκη η Σάντα Κλάρα ισοφάρισε στο 81' με πέναλτι του Κρισάν και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζε Μανουέλ έκανε το 3-4.