Η Ρεάλ «καθάρισε» με Μπενζεμά και Ασένσιο, 3-0 τη Βαλένθια (vid)

Με δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά και ένα του Μάρκο Ασένσιο, ο οποίος επέστρεψε 330 ημέρες μετά από τον τραυματισμό του, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στη νίκη κόντρα στη Βαλένθια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστική και επικράτησε με 3-0 της Βαλένθια για την 29η αγωνιστική. Η «βασίλισσα» δεν βρήκε λύσεις στο πρώτο 45 λεπτο, παρά το γεγονός ότι πίεσε. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μορένο, ενώ στο 27' τους ακυρώθηκε και γκολ.

Η επανάληψη στο «Αλφρέντο ντι Στέφανο» ήταν διαφορετική. Η Ρεάλ ήταν ασταμάτητη και με δύο γκολ του Μπενζεμά (61', 86') κι ένα του Ασένσιο (74') πήρε τη νίκη. Η Βαλένθια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λι Κανγκ Ιν.

Τηλεοπτικό πρόγραμμα: Τα κανάλια για Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σεβίλη-Μπαρτσελόνα και μπάσκετ

Ο Μάρκο Ασένσιο επέστρεψε 330 ημέρες μετά από το σοβαρό τραυματισμό του και σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Η ομάδα του Ζιντάν πλέον μείωσε στους δύο βαθμούς από την πρωτοπόρο στη La Liga Μπαρτσελόνα.

Νίκη και τρίτη θέση για τη Σπόρτινγκ στην Πορτογαλία (vid)