H Λεβερκούζεν 3-0 τη Σααρμπρίκεν και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας (vid)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε 3-0  τη Σααρμπρίκεν και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας μέσα σε 8 λεπτά. Στο 11΄ο Ντιαμπί άνοιξε το σκορ και στο 19΄ο Αλάριο έκανε το 2-0, τελειώνοντας πριν καλά-καλά αρχίσει το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν που ήταν και το μεγάλο φαβορί του αγώνα σημείωσε ένα ακόμη γκολ με τον Μπελαράμπι στο 58΄και έδωσε θριαμβευτική διάσταση στη νίκη της.

Η Σααρμπρίκεν, ομάδα της τέταρτης κατηγορίας, που είχε να αγωνιστεί από τον Μάρτιο, δεν μπόρεσε να επαναλάβει το θαύμα όπως είχε κάνει στους προηγούμενους γύρους με την Κολωνία και τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Η Λεβερκούζεν έφτασε στον τελικό για τέταρτη φορά στην ιστορία της και θα διεκδικήσει την κούπα για δεύτερη φορά, μετά το 1993.

Στον τελικό η Μπάγερ θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του άλλου ημιτελικού που διεξάγεται την Τετάρτη (10/6) ανάμεσα στην Μπάγερν και την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.