Η Μπάγερν συνέτριψε 5-2 την Άιντραχτ και κράτησε το +4 στην κορυφή (highlights)

Η Μπάγερν συνέτριψε 5-2 την Άιντραχτ και κράτησε το +4 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην κορυφή για την 27η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπάγερν προηγήθηκε 3-0, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης μείωσε σε 3-2 αλλά μέχρι εκεί. Ένα ξέσπασμα των Βαυαρών διαμόρφωσε το τελικό 5-2. που τους δίνει διαφορά τεσσάρων βαθμών, ενόψει του ντέρμπι της Τρίτης με τη Ντόρτμουντ.

Κανένας από τους γηπεδούχους δεν νίκησε στους τέσσερις πρώτους αγώνες του Σαββάτου για την 27η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ χωρίς να σκοράρει ο Χάαλαντ πέρασε 2-0 από το Βόλφσμπουργκ, ενώ μεγάλο διπλό (3-1) πήρε και η Λεβερκούζεν που ψαλίδισε κι άλλο τις ελπίδες της Γκλάντμπαχ για το Champions League.

Tην Παρασκευή η αυλαία της 27ης αγωνιστικής είχε ανοίξει με το ντέρμπι του Βερολίνου. Η Χέρτα ήταν η μεγάλη νικήτρια, μετατρέποντας την αναμέτρηση με την Ουνιόν σε έναν υγιεινό περίπατο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε δέκα λεπτά κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Στο 51' ο Ιμπίσεβιτς άνοιξε το σκορ με τρομερή κεφαλιά. Στο 52' ο Ιμπίσεβιτς δημιούργησε και ο Λουκεμπάκιο σκόραρε για να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 61' ήταν η σειρά του Κούνια να σκοράρει έπειτα από νέα ασίστ του Ιμπίσεβιτς και στο 77' ο Μπογιατά έκανε το 4-0. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας νίκη της Χέρτα για το 2020.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Βundesliga:

Παρασκευή 22/5

Χέρτα Βερολίνου - Ουνιόν Βερολίνου 4-0

51' Ιμπίσεβιτς, 52' Λουκεμπάκιο, 61' Κούνια, 77' Μπογιατά