Nτέρμπι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3: Πίκρανε τον Ρούνεϊ, πέρασε στα προημιτελικά (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 3-0 την Ντέρμπι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ πέρασε εύκολα (3-0) από το Ντέρμπι για την φάση των 16 του Κυπέλλου Αγγλίας.

FA Cup: Η κλήρωση στα προημιτελικά

Η ομάδα του Μάντσεστερ σημείωσε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τα επόμενα 45 λεπτά.

Άνοιξε το σκορ στο 33΄με γκολ του Λουκ Σο ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Ντέρμπι.

Δείτε το γκολ του Σο

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Σο δημιούργησε το γκολ που σημείωσε ο Οντιόν Ιγκάλο.

Δείτε το γκολ του Ιγκάλο

Στην επανάληψη o Ιγκάλο σημείωσε ένα ακόμη γκολ (70΄) και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε το 3-0

Ο Γουέιν Ρούνεϊ με το Νο 32 στην πλάτη δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Ντέρμπι. Ο Ρομέρο τον απέτρεψε από το να σκοράρει με φάουλ στο 90+. Έγραψε το όνομά του δίπλα και σε μια κίτρινη κάρτα!

Στα προημιτελικά η Μάντσεστερ θα αντιμετωπίσει την Νόριτς που απέκλεισε στα πέναλτι 3-2 την Τότεναμ στο Λονδίνο.