Ligue 1: Έπιασε τη Μονακό η Λιόν, 2-0 τη Σεντ Ετιέν (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Σημαντική νίκη κόντρα στη Σεντ Ετιέν πέτυχε η Λιόν με 2-0 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Με τον Ντεμπελέ να σημειώνει δύο γκολ η Λιόν επικράτησε εντός έδρας της Σεντ Ετιέν με 2-0 και έπιασε τη Μονακό στην πέμπτη θέση.

Το 1-0 ήρθε στο 27', ενώ το 2-0 από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις έπειτα από χέρι του Κολοτσέτζιακ σε σουτ του Τόκο-Εκαμπί.

Σε άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Η Λιλ πήρε αυτό που ήθελε το βράδυ της Κυριακής (1/3) στην έδρα της Ναντ, επικρατώντας 0-1 και παραμένοντας σταθερά στην 4η προνομιούχο θέση της βαθμολογίας στη Ligue 1.

Λίγο αργότερα η Νις στάθηκε «όρθια» στο Μπορντό, κρατώντας την ομώνυμη τοπική ομάδα στο ισόπαλο 1-1.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με τη βραδινή (22.00) αναμέτρηση της Λιόν με τη Σεντ Ετιέν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν προηγείτο με το μίνιμουμ σκορ της Ντιζόν για περίπου 70 λεπτά, ωστόσο στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης... σοβαρεύτηκε και με πρωταγωνιστές τους Εμπαπέ και Ικάρντι (δύο και ένα γκολ αντίστοιχα) έφτασε στο ευρύτατο 4-0.

Την Παρασκευή η Μαρσέιγ είχε δώσει την... εκκίνηση της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1 με δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί της Νιμ με 3-2, χάρη σε χατ-τρικ του Μπενεντέτο.