Ligue 1: «Τρελό» ματς στο Αμιάν, 4-4 με την Παρί! (highlights)

Η προτελευταία της Ligue 1 Αμιάν προηγήθηκε 3-0 της πρωταθλήτριας Παρί, η οποία τελικά έφυγε με τον βαθμό από το «Stade de la Licorne»! Όλα τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη γαλλική λίγκα.

Το... ορεκτικό της σαββατιάτικης δράσης στη Ligue 1 ανάμεσα στην Αμιάν και την Παρί Σεν Ζερμέν αποδείχθηκε το πλέον συναρπαστικό ματς της 25ης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε συνταρακτική εξέλιξη, με την -προτελευταία της κατάταξης- Αμιάν να βάζει στα... σχοινιά τους πρωταθλητές καθώς προηγήθηκε με 3-0 στο 40ό λεπτό!

Η Παρί έβγαλε αντίδραση και μετέτρεψε το 3-0 σε 3-4 με γκολ του Ικάρντι στο 74', όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τέρμα του Γκιρασί στο 90' έγραψαν το τελικό 4-4 σε ένα «τρελό» ματς!

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα Αμιάν - Παρί

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Νις επικράτησε 2-0 στην έδρα της ουραγού Τουλούζ, η Νιμ εκμεταλλεύθηκε το «σπίτι» της κόντρα στην Ανζέ με 1-0, ενώ οι Μπορντό και Ντιζόν έμειναν στο ισόπαλο 2-2 σε ένα ματς με διπλή ανατροπή!

Tην Παρασκευή...

Ύστερα από το διπλό στην έδρα της Αμιάν η Μονακό νίκησε και τη Μονπελιέ εντός έδρας για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52'. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Σλιμανί.

Με αυτή τη νίκη η Μονακό προσπέρασε τη Μονπελιέ στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.