Serie A: Με επική ανατροπή η Ίντερ, 4-2 τη Μίλαν από 0-2! (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Με απίστευτη ανατροπή της Ίντερ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Μιλάνου κόντρα στη Μίλαν! Ο Κώστας Μανωλάς είδε από τον πάγκο τη Νάπολι να χάνει 3-2 στο Σαν Πάολο από τη Λέτσε. Όλα τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A.

H Λέτσε νίκησε εκτός έδρας 3-2 τη Νάπολι (ο Μανωλάς στον πάγκο) και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Μανκοσού έκανε το 3-1 στο 82΄και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Καγιεχόν.

Η Τζένοα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι από γκολ του Πάντεφ στο 43’. Η Ουντινέζε ισοφάρισε σε 1-1 την Μπρέσια με τον Ντε Πολ στις καθυστερήσεις, ενώ η Λάτσιο επανήλθε στις νίκες περνώντας 1-0 από την έδρα της Πάρμα χάρη σε γκολ του Καϊσέδο.

Η Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου (βασικός και στα 90 λεπτά) με γκολ στο 90' που σημείωσε ο Ζερεμί Μποκά νίκησε 2-1 τη ΣΠΑΛ, που είχε προηγηθεί στο 24' με τον Μπονιφάτζι.

Στο ντέρμπι του Μιλάνου, με το οποίο ολοκληρώθηκε η δράση της αγωνιστικής, μεγάλη νικήτρια ήταν η Ίντερ. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι για ένα ημίχρονο η Μίλαν ήταν απόλυτη κυρίαρχη και προηγήθηκε δικαίως με 0-2!

Η αντίδραση, ωστόσο, των «νερατζούρι» ήταν αποφασιστική, καθώς αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 μέσα σε δύο λεπτά (51'-53') και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά έγραψε το τελικό 4-2!

Στα ματς του Σαββάτου

Παρότι η Φιορεντίνα σκόραρε πρώτη, εντούτοις η Αταλάντα ήταν αυτή που πήρε τους τρεις βαθμούς στο σαββατιάτικο (8/2) ματς του «Αρτέμιο Φράνκι» με σκορ 2-1.

Στα άλλα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής στη Serie A, η Τορίνο ηττήθηκε στην έδρα της από τη Σαμπντόρια με 1-3, ενώ η Γιουβέντους έπεσε θύμα έκπληξης στο «σπίτι» της εκπληκτικής Βερόνα.

Μετά το πρόσφατο 0-0 με τη φορμαρισμένη Λάτσιο, οι «τζιαλομπλού» απέδειξαν και κόντρα στη «Γηραιά Κυρία» ότι δεν... αστειεύονται φέτος, αφού παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με γκολ του Ρονάλντο (65'), έφεραν... τούμπα το παιχνίδι κερδίζοντας με 2-1 χάρη σε «χτυπήματα» των Μπορίνι στο 76' και Πατσίνι με πέναλτι στο 86'!