Κύπελλο Ιταλίας: Στα ημιτελικά η Ίντερ, 2-1 τη Φιορεντίνα

Η Ίντερ νίκησε τη Φιορεντίνα με 2-1 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε η Ίντερ που επιβλήθηκε εντός έδρας της Φιορεντίνα με 2-1.

Οι «νερατζούρι» είχαν την κατοχή της μπάλας και βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε γκολ του Καντρέβα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν με γκολ του Κάσερες στο 60'.

Η χαρά των «βιόλα» κράτησε μόλις επτά λεπτά καθώς ο Μπαρέλα χρίστηκε σκόρερ χαρίζοντας έτσι την πρόκριση στην ομάδα του. Ο Κρίστιαν Έρικσεν πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ίντερ γνωρίζοντας την αποθέωση.

Το προφίλ των «8» του Κυπέλλου Ιταλίας:

Τρίτη (21/1)

Νάπολι-Λάτσιο 1-0 (2' Ινσίνιε)

Τετάρτη (22/1)

Γιουβέντους-Ρόμα 3-1 (26' Ρονάλντο, 38' Μπεντανκούρ, 45' Μπονούτσι - 50' Μπουφόν αυτ.)

Τρίτη (28/1)

Μίλαν-Τορίνο 4-2 (12' Μποναβεντούρα, 90', 106' Τσαλχάνογλου, 108' Ιμπραΐμοβιτς - 34', 71' Μπρέμερ)