Bundesliga: «Πεντάρα» της Μπάγερν στη Σάλκε, νίκη της Γκλάντμπαχ, ήττα της Λειψίας! (highlights)

Η Γκλάντμπαχ επιβλήθηκε της Μάιντς και πλησίασε στο -2 την πρωτοπόρο Λειψία, η οποία ηττήθηκε στη Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ. Στο -1 από την κορυφή η Μπάγερν, η οποία συνέτριψε τη Σάλκε με το εντυπωσιακό 5-0! Οι σκόρερ, τα highlights, το πρόγραμμα και η βαθμολογία στη Bundesliga.

Το χειρότερο δυνατό σενάριο εκτυλίχθηκε το Σάββατο (25/1) για τη Λειψία στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga, καθώς η πρωτοπόρος ηττήθηκε, δίνοντας την ευκαιρία στους διώκτες της να την πλησιάσουν στη βαθμολογία.

«Θύτης» η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με το δεύτερο γκολ του Κόστιτς μάλιστα να προέρχεται από ασίστ του Πασιένσια, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε ανανεώσει με την ομάδα!

Την ίδια ώρα, η Γκλάντμπαχ «καθάριζε» τη Μάιντς με 3-1, η Χέρτα έκανε «διπλό» στο Βόλφσμπουργκ με 1-2, όπως και η ουραγός Πάντερμπορν στο Φράιμπουργκ με 0-2.

Στο ακροτελεύτιο ματς της ημέρας, το θεωρητικό ντέρμπι ανάμεσα στη Μπάγερν και τη Σάλκε εξελίχθηκε σε... υγιεινό περίπατο της ομάδας του Μονάχου! Οι Βαυαροί σκόραραν τέσσερις φορές σε 52 λεπτά και πέντε συνολικά, συντρίβοντας την αντίπαλό τους με το εντυπωσιακό 5-0, πλησιάζοντας στο -1 τη Λειψία!

Την Παρασκευή...

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η εναρκτήρια αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga ανάμεσα στη Μπορούσια Ντόρτμουντ και την Κολωνία.

Οι Βεστφαλοί έκαναν... πάρτι από το πρώτο λεπτό, όταν και άνοιξαν το σκορ με τον Γκερέιρο, κλείνοντας την ποδοσφαιρική τους παράσταση με δύο εξαιρετικά γκολ του πιτσιρικά Χάαλαντ για το εντυπωσιακό 5-1!