Serie A: «Καθάρισε» στο β' η Πάρμα (2-0)

Με δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο η Πάρμα επιβλήθηκε της Λέτσε στο ακροτελεύτιο ματς της 19ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο.

Ο δευτεριάτικος (13/1) αγώνας της Πάρμα με τη Λέτσε ολοκλήρωσε τη 19η αγωνιστική στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Ιταλίας.

Νικήτρια αναδείχθηκε η γηπεδούχος, έστω και αν χρειάστηκε να περάσει ένα ημίχρονο χωρίς να έρθει το πολυπόθητο γκολ. Στο β' όμως οι Παρμένσι σκόραραν δις, για να βάλουν έτσι το τρίποντο στο... σακούλι τους.

Οριακά η Γιουβέντους,
«στοπ» της Αταλάντα στην Ίντερ

Η Γιουβέντους φόρτσαρε στο πρώτο δεκάλεπτο, σημείωσε δυο γκολ με τους Ντεμιράλ και Κριστιάνο Ρονάλντο και νίκησε τη Ρόμα 2-1 στο «Ολύμπικο».

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Σάρι ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος στο +2 από τη δεύτερη Ίντερ.

Την ευκαιρία να κατακτήσει μία σημαντική νίκη σπατάλησε η Ίντερ στην έδρας της με αντίπαλο την Αταλάντα. Οι «νερατζούρι» αν και βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 4' δέχτηκαν την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι σε μία φάση διαρκείας έκαναν το 1-1 με ωραίο τελείωμα του Γκόζενς στο 75'. Μάλιστα στο 88' είχαν την ευκαιρία να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους αλλά ο Χαντάνοβιτς νίκησε από την άσπρη βούλα τον Μουριέλ.

Με το βαθμό της ισοπαλίας η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παρέμεινε στην κορυφή, έναν πόντο μακριά από τη Γιουβέντους που δοκιμάζεται στην έδρα της Ρόμα.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γκοδίν, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Καντρέβα, Γκαλιαρντίνι, Μπρόζοβιτς, Σένσι (71' Μπόρχα Βαλέρο), Μπιράγκι, Λουκάκου, Μαρτίνες.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τζιμσίτι, Παλομίνο, Τολόι, Γκόζενς, Πάσαλιτς (69' Μούριελ), Ντε Ρόον, Χάτεμπερ, Γκόμεζ, Ζαπάτα (53' Μαλινόφσκι), Ίλισιτς.

Σε άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

H Nάπολι (με βασικό τον Μανωλά) είχε δοκάρι με τον Ζιελίνσκι στο 82΄και στο τέλος προδόθηκε από γκάφα του τερματοφύλακα Οσπίνα που εκμεταλλεύτηκε ο Τσίρο Ιμόμπιλε.

Έστω στα 38 του ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έκανε τη διαφορά στον αγώνα της Μίλαν με την Κάλιαρι στη Σαρδηνία.

Ο Σουηδός έπαιξε με τον 20χρονο Ραφαέλ Λεάο στην επίθεση και σκόραραν αμφότεροι. Ο Λεάο στο 46' και ο Ιμπραΐμοβιτς στο 64'.