Serie A: Ούτε με Ιμπραΐμοβιτς η Μίλαν, διπλό της Ίντερ επί της Νάπολι (vid)

Παρά την επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στην ομάδα ύστερα από 7 χρόνια και 7 μήνες, η Μίλαν δεν κατάφερε να νικήσει ούτε τη Σαμπντόρια. Μεγάλες σε έκταση νίκες για Αταλάντα και Γιουβέντους, επιβλητικό πέρασμα της Ίντερ από την έδρα της Νάπολι.

Τι και αν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς επέστρεψε στο Μιλάνο ύστερα από 7 χρόνια και 7 μήνες σαν... πρωτοχρονιάτικο δώρο στους φίλους της Μίλαν;

Οι «ροσονέρι» δεν κατάφεραν να βγουν από τη μετριότητα ούτε στο δευτεριάτικο (6/1) ματς της 18ης αγωνιστικής με τη Σαμπντόρια, με την οποία έμειναν στο 0-0 παρότι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς.

Την ίδια ώρα, οι Αταλάντα και Γιουβέντους έκαναν... σκόνη και θρύψαλλα τις Πάρμα (5-0) και Κάλιαρι (4-0) αντίστοιχα, η Ουντινέζε πήρε το διπλό στο Λέτσε με το μίνιμουμ σκορ.

Στο ακροτελεύτιο ματς της αγωνιστικής, η Ίντερ πέρασε εμφατικά από την έδρα της Νάπολι έχοντας πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου. Ο θηριώδης Βέλγος σκόραρε τα δύο πρώτα γκολ των «νερατζούρι», βοηθώντας τα μέγιστα για το τελικό 1-3.

Την Κυριακή...

Ύστερα από μία ισοπαλία και μία ήττα η Τορίνο επέστρεψε στις νίκες καθώς πέρασε από την έδρα της Ρόμα με 2-0.

Οι Ρωμαίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν εν τέλει την ουσία υποχρεώνοντας την αντίπαλο της στην τρίτη της ήττα.

Το σκορ της συνάντησης άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ωραίο τελείωμα ο Αντρέα Μπελότι, ενώ στο 86' ο ίδιος παίκτης δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.