Ligue 1: «Διπλά» για Μαρσέιγ και Λιλ!

Στους δύο πόντους μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν η Μαρσέιγ νικώντας την Ανζέ εκτός έδρας 2-0. * Εισβολή οπαδών της Μπορντό στο 6-0 με τη Νιμ

«Πενταρέ» νικών έκανε η Ολιμπίκ Μαρσέιγ κερδίζοντας την Ανζέ με 2-0. Οι «Φωκαείς» είχαν φτάσει στο τελικό σκορ από το πρώτο μέρος υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους στη 2η σερί ήττα τους.

Έτσι μείωσαν στους 2 πόντους τη διαφορά από την κορυφή, αλλά με 2 ματς περισσότερα από την Παρί Σεν Ζερμέν.

«Διπλό» πέτυχε με το μίνιμουμ σκορ κι η Λιλ στη Λιόν. Ήταν το 2ο σερί τρίποντο των «σκυλιών» που ανέβηκαν τέταρτα στο +3 από τους «λιονέ»

Στα άλλα δύο ματς χθεσινά ματς είχαμε ευρείες νίκες των γηπεδούχων. 5-0 η Μπρεστ συνέτριψε το Στρασβούργο ενώ η 3η Μπορντό 6-0 τη Νιμ.

Σ' ένα ματς που στιγματίστηκε από την εισβολή των οπαδών των «Γιρονδίνων».

Όταν οι σεκιούριτι κατέβασαν πανό τους κατά της ιδιοκτησίας εξαγριώθηκαν και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με το ματς να διακόπτετε προσωρινά στο 13ο λεπτό για περίπου 10 λεπτό.