Τζένοα-Άσκολι 3-2: Τα «χρειάστηκε» αλλά προκρίθηκε η Τζένοα

Η Τζένοα κατάφερε να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας, κόντρα στη μαχητική Άσκολι, αφού επικράτησε με 3-2 με ανατροπή.

Αγχωτική πρόκριση πήρε η Τζένοα κόντρα στην Άσκολι, αφού επικράτησε με 3-2 και μάλιστα κάνοντας ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14' με τον Πιναμόντι, ο οποίος σκόραρε μετά από ασίστ του Γιαγκέλο. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Άκολι μπήκε φουριόζα και ισοφάρισε στο 48' με τον Μπερέτα. Στο 68' και ενώ ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά ο Κρισίτο με αυτογκόλ θα βάλει μπροστά την Άσκολι.

Ο ίδιος παίκτης θα πάρει το αίμα του πίσω στο 72' όταν ισοφάρισε και πάλι το παιχνίδι σε 2-2. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79' ο Πιναμόντι θα κάνει το 3-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τζένοα θα αντιμετωπίσει στην φάση των «16» την Τορίνο.