Serie A: Νίκη στις καθυστερήσεις για Κάλιαρι, 4-3 τη Σαμπντόρια (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε η Κάλιαρι επικράτησε εντός έδρας της Σαμπντόρια με 4-3 για τη 14η αγωνιστική της Serie A.

Δραματικό ήταν το φινάλε στην έδρα της Κάλιαρι, εκεί όπου οι γηπεδούχοι νίκησαν με ανατροπή τη Σαμπντόρια.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με το πέναλτι του Κουαλιαρέλα στο 38' και το τέρμα του Ραμίρες στο 52' είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 χάρη στα γκολ των Ναϊγκολάν και Πέντρο.

Ο Κουαλιαρέλα στο 70' έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα της Γένοβας, ωστόσο ο Πέντρο στο 76' ισοφάρισε σε 3-3. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η συνάντηση ο Τσέρι βρήκε δίχτυα για το τελικό 4-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 30/11

Μπρέσια-Αταλάντα 0-3 (26', 61' Πάσαλιτς, 90+2' Ίλισιτς)

Τζένοα-Τορίνο 0-1 (77' Μπρέμερ)

Φιορεντίνα-Λέτσε 0-1 (49' Άντρια λα Μαντία)

Κυριακή 1/12

Γιουβέντους-Σασουόλο 2-2 (20' Μπονούτσι, 68' (πεν.) Ρονάλντο, 23' Μπόγκα, 47' Καπούτο)

Πάρμα-Μίλαν 0-1 (88' Ερνάντες)

Λάτσιο-Ουντινέζε 3-0 (9', 36' Ιμόμπιλε, 45+1 Αλμπέρτο)

Ίντερ-Σπαλ 2-1 (16', 41' Μαρτίνες, 50' Βαλότι)

Νάπολι-Μπολόνια 1-2 (41’ Γιορέντε-58’ Όλσεν, 80’ Σανσόνε)

Βερόνα-Ρόμα 1-3 (21’ Φαραόνι-17’ Κλάιφερτ, 45’ Περότι (πεν.), 92’ Μιχιταριάν)

Δευτέρα 2/12

Κάλιαρι-Σαμπντόρια 4-3 (69' Ναϊνγκολάν, 75', 76' Ζοάο Πέδρο, 96' Τσέρι - 38' πεν., 70' Κουαλιαρέλα, 52' Ραμίρες)