Bundesliga: Στην κορυφή η Γκλάντμπαχ, επιτέλους νίκη για Βέρντερ (highlights, βαθμολογία)

Η Γκλάντμπαχ νίκησε 4-2 τη Φράιμπουργκ και ανέβηκε στην κορυφή μετά και τη 13η αγωνιστική στη Bundesliga.

Bundesliga: Στην κορυφή η  Γκλάντμπαχ, επιτέλους νίκη για Βέρντερ (highlights, βαθμολογία)

H Γκλάντμπαχ νίκησε 4-2 τη Φράιμπουργκ στο «Borussia-Park» κι ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς ήταν γκραν γκινιόλ και πλούσιο σε θέαμα έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εμπολό.

Την έκπληξη στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου έκανε η Λεβερκούζεν καθώς πανηγύρισε το τρίποντο με 2-1.

Οι «Βαυαροί» ξεκίνησαν καλύτερα και στο 9' σημάδεψαν το δοκάρι με σουτ του Γκνάμπρι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο ακριβώς επόμενο λεπτό χάρη σε γκολ Μπέιλι.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας κατάφεραν στο 34' να ισοφαρίσουν με τον Μίλερ, αλλά ο Μπέιλι στο ακριβώς επόμενο λεπτό ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Μπάγερν (Χανς-Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ (81' Τιάγκο), Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Ντέιβις, Πέρισιτς (70' Κομάν), Γκνάμπρι, Μίλερ (69' Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μπος): Χραντέτσκι, Σ. Μπέντερ, Γουέντελ (65' Σίνκγκραβεν), Τα, Λ. Μπέντερ, Αράνγκις (80' Ντεμιρμπάι), Μπάουγμκαρντλινγκερ, Αμίρι, Φόλαντ, Μπέιλι (63' Μπελαραμπί), Ντιαμπί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 29/11

Σάλκε-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (23’ Ραμάν, 86’ Σερντάρ - 36’ πεν. Ινγκβάρτσεν)

Σάββατο 30/11

Χόφενχαϊμ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (6’ Κράμαριτς - 87’ Χένινγκς)

Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (34’ Νταρίντα - 15’ Σάντσο, 17’ Αζάρ)

Πάντερμπορν-Λειψία 2-3 (62’ Μαμπά, 73’ Γκάσουλα - 3’ Σικ, 4’ Ζάμπιτσερ, 26’ Βέρνερ)

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 1-1 (86’ Κόρδοβα - 43’ Νίντερλεχνερ)

Μπάγερν Μονάχου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (34’ Μίλερ - 10’, 35’ Μπέιλι)