Serie A: «Εφτάρα» η Αταλάντα, η Ρόμα λύγισε τη Μίλαν (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Αταλάντα ακόμα... σκοράρει κόντρα στην Ουντινέζε, δεν... σήκωσε κεφάλι ούτε αυτή την αγωνιστική η Μίλαν, ηττήθηκε και από τη Ρόμα.

Γκέλα της Γιουβέντους στην 9η αγωνιστική της Serie A καθώς έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Λέτσε. Από πέναλτι σκόραραν οι δυο ομάδες: 55΄Μανκόσου - 50΄Ντιμπάλα.

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Τζένοα κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Μπρέσια με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34' με γκολ του Τονάλι. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 66' ο Αγκουντέλο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ εννέα λεπτά μετά ο Κουαμέ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του. Πριν κοπάσουν καλά καλά οι πανηγυρισμοί ο Πάντεφ στο 79' σκόραρε για το τελικό 3-1 χαρίζοντας μία σημαντική νίκη στην Τζένοα.

Στα κυριακάτικα παιχνίδια της αγωνιστικής, ξεχώρισε αναμφίβολα η εντυπωσιακή «εφτάρα» της Αταλάντα επί της Ουντινέζε (7-1), ενώ η Ρόμα δεν άφησε τη Μίλαν να... σηκώσει κεφάλι ούτε αυτό το Σαββατοκύριακο, καθώς τη νίκησε με σκορ 2-1.

Αναλυτικά το προφίλ της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 25/10

Βερόνα-Σασουόλο 0-1 (50’ Ντζούριτσιτς)

Σάββατο 26/10

Λέτσε-Γιουβέντους 1-1 (55΄πεν. Μανκόσου - πεν. 50΄Ντιμπάλα)

Ίντερ-Πάρμα 2-2 (23' Καντρέβα, 51' Λουκάκου - 26' Καραμό, 30' Ζερβίνιο)

Τζένοα-Μπρέσια 3-1 (66' Αγκουντέλο, 75' Κουαμέ, 79' Πάντεφ - 34' Τονάλι)

Κυριακή 27/10

Μπολόνια-Σαμπντόρια 2-1 (48' Παλάσιο, 78' Μπάνι - 64' Γκαμπιαντίνι)

Αταλάντα-Ουντινέζε 7-1 (21', 43' Ίλισιτς, 35' πέν., 47', 75' πέν. Μουριέλ, 52' Πάσαλιτς, 83' Τραορέ - 11' Οκάκα)

Τορίνο-Κάλιαρι 1-1 (69' Ζάζα - 40' Νάντεζ)

ΣΠΑΛ-Νάπολι 1-1 (16' Κούρτιτς - 9' Μίλικ)

Ρόμα-Μίλαν 2-1 (38' Τζέκο, 59' Ζανιόλο - 55' Ερνάντεζ)

Φιορεντίνα-Λάτσιο 1-2 (27' Κιέζα - 22' Κορέα, 89' Ιμόμπιλε)