Πεντάρα η πρωταθλήτρια Σίτι

Η πρωταθλήτρια Αγγλίας συνέτριψε με 5-0 την Σουόνσι στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ

Οι Πολίτες έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, εμφανίστηκαν χωρίς άγχος απέναντι στην Σουόνσι. Η Σίτι μπήκε πολύ επιθετικά στον αγώνα ανοίγοντας το σκορ στο 12΄με τον Σίλβα ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στέρλινγκ διπλασίασε τα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό με τον Ντε Μπρούινε να σκοράρει για το 3-0 στο 54΄. Μέσα σε πανηγυρικό κλίμα ήταν η σειρά του Μπερνάντο στο 64΄να κάνει το 4-0 ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκάμπριελ Ζεσούς στο 88΄.

Οι φίλοι της Σίτι πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του τίτλου αποθεώνοντας τους παίκτες της ομάδας.

Το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής

Τρίτη 17/4 Μπράιτον-Τότεναμ 1-1

Τετάρτη 18/4 Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Πέμπτη 19/4 Λέστερ-Σαουθάμπτον 0-0

Σάββατο 21/4 Γουέστ Μπρομ-Λίβερπουλ 2-2 , Γουότφορντ-Κρίσταλ Πάλας 0-0

Κυριακή 22/4 Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 4-1, Στόουκ-Μπέρνλι 1-1, Μάντσεστερ Σίτι-Σουόνσι 5-0

Δευτέρα 23/4 Έβερτον-Νιούκαστλ (22:00)

Τετάρτη 9/5 Τσέλσι-Χάντερσφιλντ (21:45)